Tarih


Son Güncelleme:11:06:51 AM GMT

Başlıklar:
RSS

Şuan Bu sayfadasiniz: Anasayfa HABERLER TARİH

Tarih

Ermeni mi, Taşnak mı?

Aykırı Haber sitesinin artık yeni bir yazarı var. Azeri asıllı yeni yazarımız Sabina Saracova önümüzdeki günlerde bu sitede sizlere Rusya'yı, BDT ülkelerini, bu ülkelerde yaşayan insanları tanıtacak. Sabina'nın ilk yazısı bizim yaptığımız bir alıntı.

Rusya'da önemli bir gazeteci ve yazar olarak tanınan George Zotof, 14 Nisan tarihinde Türkler ve Ermeniler konusunda Türkiye'deki Kürt ve Ermeni açılımından da bahsederek bir yazı yazmıştı. Bu yazıya Sabina kendi görüşleriyle ilgili bir cevap vermişti. Bu cevaba onlarca insan katıldı. Eleştiren oldu, öven oldu. Ruben adında Ermeni bir okuyucu Sabina'yı cehaletle itham edince bu yazı diğer sitelere de sıçrayarak tartışmalara neden oldu. Şimdi sizlere Sabina'nın daha önce sitemizde yayınlanan bir fıkrayı da alarak Ruben'e yazdığı cevap yazısını sunuyoruz. Sizlerden de bu konuyla ilgili görüşlerinizi bekliyoruz.

“Bundan yüz yıl önce Anadolu'ya hakim olan Osmanlı, Kuzey Afrika'da bugünkü Libya, Lübnan, Suriye, Irak, Arap yarımadasının tamamına sahipti. Anadolu'nun tümü, bugün Yunanistan'ın elinde olan Selanik ve Trakya'nın tamanı Osmanlı'nın toprağıydı. Başta İstanbul olmak üzere, Osmanlı'nın egemen olduğu tüm bölgelerde Rum, Ermeni, Yahudi, Süryani, Yezidi'lerden oluşan Müslüman olmayan nüfusa yani azınlıklara sahipti. Müslüman olanlar azınlık olarak kabul edilmiyordu. Çarlık Rusya'sının Boğazlar ve sıcak denizler konusunda düşünceleri vardı. Türkiye'de yaşayan Ermeniler, özellikle Anadolu'da ve İstanbul'da ticaretle uğraşıyordu. İstanbul'daki taşnaksiyunlar banka soygunları, Padişah Abdülhamit'e suikast gibi bir takım anarşist olaylara başlamışlardı. I.Dünya Savaşı'nda Rus Ordusuyla beraber Ermeni milisleri Doğu Anadolu'da, Erzincan, Erzurum, Van, Muş, Bitlis'de Türklere saldırdılar. Birçok insanı öldürdüler. Savaş dışında gönderiler konvoylar yolda eşkiyaların, asker kaçaklarının saldırısına uğradı. Osmanlı ordusu savaşta olduğu için bu konvoyları yeterince koruyamadı. 1917'de Ekim devriminden sonra Rus ordusu bu topraklardan çekildi ve Ermenilerden Artvin, Kars, Ardahan geri alındı. Türk ordusu Erivan'a kadar geldi. Ermeniler Rusların sayesinde ilk defa bir devlete sahip oldular. 

Beni bilgisiz olarak tanımlamışsınız. Ben de size internette dolaşan bir fıkrayla cevap vereyim; 2050 senesinde dünyadan Mars'a bir araç gitmiş. Araçta dört insan bir de Taşnak varmış. İngiliz bir bayrak çıkarmış yaşasın kraliçe demiş. Amerikalı çıkmış büyük Amerika demiş. Rus inmiş yaşasın Rusya demiş. Ermeni çıkmış, kendi halinde yaşasın Ermenistan demiş. Taşnak gelmiş, belinden tabanca çıkarmış, Ermeniye ateş edip öldürmüş ve demiş ki, burası Ermeni toprağı çünkü Ermeni ölüsü var.

Ben Azeri asıllı bir mühendisim. Politikayla fazla ilgilenmem. Tanıdığım saygı duyduğum Ermeni birçok dostum var. Dost olmamın tek nedeni var insan sevgim ve Taşnakla Ermeniyi ayrı görmem.”Çanakkale Savaşı'nı ermişlerle mi kazandık?

Bugün 18 Mart... Çanakkale Deniz Zaferi'nin 95. yıldönümü.

Son yıllarda çokça dile getirilen bir hikayedir. Çanakkale Savaşı'nda, herşeyin bittiğinin düşünüldüğü bir anda yeşil cübbeli, yirmişer metre boyunda ermişler gelir ve düşman kuvvetlerini yok eder. Kimse de çıkıp, kardeşim Çanakkale'de bu milletin doktoru, öğretmeni, mühendisi, köylüsü, çifçisi canını verdi. Orada bir Mustafa Kemal vardı. Siz ne ermişinden, ne cininden, ne perisinden bahsediyorsunuz demez. Ya da aynı ermişler Sarıkamışta donarak şehit olan askerlerimizi niye ısıtmadı diye sormaz. İnsan düşünmeden edemiyor; acaba bu söylentiler Mustafa Kemal Atatürk ismini tarih sahnesinden silmek için bilinçli olarak mı yayılıyor. Eğer öyleyse kimse boşuna umuda kapılmasın. Atatürk'ü ne kalbimizden, ne de tarihten silmeye kimsenin ama kimsenin gücü yetmez....

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 95.yılında hergün olduğu gibi tüm şehitlerimizi ve ulu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü şükran ve minnetle anıyoruz.Dünya böyle bir barış görmedi

 

 

Osmanlı-Yunan savaşı...

1897 yılında Yunanlılar, Kıbrıs'taki EOK benzeri milis kuvvetleriyle Girit'te, Teselya hududunda, Makedonya'da Osmanlılara saldırıyordu. Hatta işi ilerletmiş Albay Vassos komutasında Girit'e asker çıkartmışlardı. Yunanistan özgürlüğüne kavuşalı 68 yıl olmuştu. Sayfa 1 / 7

 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  7 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »