Serbest Kürsü


Son Güncelleme:11:06:51 AM GMT

Başlıklar:
RSS

Şuan Bu sayfadasiniz: Anasayfa HABERLER SERBEST KÜRSÜ

Serbest Kürsü

Kediler ve köpekler-Abidin Tekin

İnsanlar, genellikle kedi ve köpekler arasındaki farkı tanımlarken, köpekten “sadık bir dost”, kediden de “nankör” olarak bahsederler. Genel kanı budur...

Tabi ki istisnaları vardır ama genellikle bir kedi, verdiğiniz mamayı geri almaya kalkarsanız, size tepki gösterir. Mırıldanır ya da tırmalar. Yiyeceğini siz vermiş olsanız dahi iade etmek istemez. Onu artık hakkı olarak görür. Kaderine boyun eğip, “Ne yapalım sahibim ne derse o olur” demez. Mamayı hakettiğini düşünür. Kovulmayı bile göze alarak hakkını korur. Bu da onun onurlu olduğunu, sonu nereye varırsa varsın hakkına sahip çıktığını, kendisini ezdirmediğini gösterir.

Sadık diye nitelendirdiğimiz köpekler ise, itaatkar, kaderine razı ve “Sahibim ne derse o olur” bakışıyla kadercidir. Bir bakıma bir lokma ekmek için, herşeye razıdır. Onun önünden mamasını alsanız da, mağrur gözlerle size bakar kalır. Verirseniz yer, vermezseniz boynunu büker. O mamayı hakkı olarak görmez. Kaderci ve yalakadır.Sokaktan geçerken başıboş kediler size saldırmaz. Sataşma huyları yoktur. Ama köpekler saldırır. Sataşırlar.
Bir mesajları yoksa kediler sürekli miyavlamazlar. Köpekler olur olmaz heryerde havlayarak gürültü yaparlar. İki kediyi bir yere kapatın, birbirlerine saldırmak yerine, en azından bir süre köşelerine çekilerek izlerler. Köpeklerse işin sonucunu bile düşünmeden birbirlerine saldırırlar.Ben Evlat Acısı Nedir Bilir Miyim?

Aşağıda Doğum Günün Kutlu Olsun ve Farkına Var Artık başlıklı yazılarıma aynı kişiden gelen iki yorumu koyuyorum. Yorumları yapan okurumuz ismini vermediği ve sahte e-posta adresi kullandığı için cevabımı buradan vermek zorunda kaldım. Bu nedenle tüm okurlarımızdan özür dilerim.

DOĞUM GÜNÜN KUTLU OLSUN BAŞLIKLI YAZIYA YAPILAN YORUM SEN BİR İNSANIN EVLAT ACISI İLE NASIL YANDIĞINI BİLİR MİSİN DENİZ HANIM? ORADAN ANCA YAZIYORSUN. PEKİ BU KURU KALABALIK LAFLAR İLE KAÇ KİŞİYİ KANDIRABİLECEKSİN MERAK EDİYORUM? BEN ATATÜRKÇÜ BİR İNSAN OLARAK SENİN YAZILARINI ÇOK YAPMACIK VE SIRADAN GÖZ BOYAMA OLARAK YORUMLUYORUM. SENİ İYİ TANIYAN BİRİ OLARAK ŞUNU BELİRTMEK İSTERİM Kİ, SEN HAYATIN BOYUNCA İNSANLARI KULLANMAKTAN ZEVK ALAN BİRİSİN. SAMİMİ DEĞİLSİN. BEN SENDEN VE SENİN GİBİLERDEN DAHA ÇOK VATAN SEVERİM. BEN BU VATAN İÇİN ÖLÜRÜM AMA SEN O ONURA ERİŞEMEZSİN. ORADAN İKİ YAZI YAZMAKLA KİMSEYİ KANDIRMAZSIN.

FARKINA VAR ARTIK BAŞLIKLI YAZIYA YAPILAN YORUM GÜZEL YAZMIŞSIN DA ACABA SEN BUNLARI LAF OLSUN DİYE Mİ YOKSA YÜREKTEN Mİ YAZIYORSUN MERAK EDİYORUM? SENİ İYİ TANIYAN BİRİ OLARAK UMARIM ANLARSIN DENİZ HANIM. BEN BU VATAN İÇİN ÖLÜRÜM.. HEMDE KANIMIN SON DAMLASINA KADAR. ORADAN YAZMAKLA OLMUYOR BU İŞLER.

Sayın okur, Hayatta bazı şeyler vardır ki, yaşamayan bilemez. Ben evlat acısı nedir bilmem mesala, haklısınız.   Hiç çocuğum olmadı çünkü, bundan sonra olur mu onu da bilemem. Dolayısı ile evladını kaybeden ana babaların acısını ancak anlamaya çalışabilirim... Cephede savaşmak, günlerce dağda teröristle çatışmak nedir bilmem, hiç askerlik yapmadım. Onların çektikleri zorlukları, yaşadıkları acıyı ve gururu ancak anlamaya çalışabilirim... Ancak vatan sevgisi nedir bilirim ben!   Kalbimden gelir çünkü. O yüzden duyarsız kalamam etrafımda olan bitene. O yüzden benim de yüreğim yanar başka yüreklerle beraber. O yüzden anlamaya çalışırım olan biteni ve o yüzden yazarım, yazmaya çalışırım. Bir insan her konuda eleştirilebilir. Hele de bir şeyler yazıp çizmek iddiasında olan biri her daim açık olmalıdır bu eleştirilere. Ben de açığım zaten, bilirim ki kimse yazdıklarımı beğenmek zorunda değil. Hatta hevesle beklerim bir yazı yazdığım zaman kim ne diyecek, nasıl eleştirilecek diye. Çünkü bu eleştirilerdir yazanı geliştiren. Ancak ne zaman iş benim vatanıma olan sevgimi sorgulamaya gelir işte o zaman Haddinizi bilin! derim. Siz nasıl ve ne hakla benim vatan sevgimi sorguluyorsunuz derim. Hele de bunu yazan beni tanıdığını iddia ediyor ve kişiliğim hakkında yorumda bulunuyor ve eleştirisinin temelini buna dayandırıyorsa Sizin kişisel ilişkilerinizde edindiğiniz izlenim midir vatan sevgisinin kıstası? diye sorarım. Kaldı ki ben yazılarımda kimseye "Ben sizden daha vatan severim, en çok ben ölürüm" demedim. Neden  kendinizle karşılaştırma yapma ihtiyacı duydunuz anlayamadım. Kim olduğunuzu, gerçekten beni tanıyıp tanımadığınızı bilmiyorum. Gerçek isminizi ve e-posta adresinizi belirtmek lütfunda bulunmadığınız için de yorumunuza olan cevabımı buradan yayınlamak zorunda kaldım. Cevabım sizi tatmin etti mi bilemiyorum. Eğer kafanızda soru işaretleri kaldıysa gerçek e-posta adresinizi yazmak zahmetine katlanarak bana ulaşabilirsiniz zira diğer okurlarımızı sürekli bu şekilde meşgul etmek ne benim hakkım ne de sizin hakkınız. Saygılar sunarım.

Not: Yorumlarınızdaki imla hatalarını ve yazım yanlışlarını -başka okurlarımızın da okuyacağını dikkate alarak-   içeriğe dokunmamak kaydıyla düzeltmeye çalıştım. Yazıların altındaki yorum bölümünde orjinal halleri mevcut. Sakıncası yoktur umarım....Deniz Bilgen Çakır…Doğum Günün Kutlu Olsun!

90 yıl önce bugün, o vapurdan indiğinde, Biliyordun yıllar süreceğini yolculuğunun. Ama emindin   başaracağına, Başardın da... Bir ulusu bağımsızlığa ulaştıran yol senin güçlü adımlarınla geçildi. Ama durmadın, Bağımsızlık yetmez dedin, Gelişmek lazım, güçlenmek lazım dedin. Nesiller boyu devam etti yolculuk...

Biraz hüzün karışır ama   gururla akar bugün gözyaşlarım. Bugün buradaysam eğer, Elim kalem tutuyorsa, Söyleyebiliyorsam korkmadan düşüncelerimi, Herkese ve herşeye rağmen cesaretle atabiliyorsam adımlarımı, Özgürsem, Ben Türküm diyebiliyorsam, Senin ve sana inananların  başlattığı yolculuk sayesinde... Nasıl şükran duymam sana? Nasıl eğilip öpmem yattığın yeri? Ben senin kızınım... Biliyorum, Orada bizi izlediğin bir yer var. Umutsuzluğa düştüğümde kızar, Yorulduğumda gülümsersin tüm şefkatinle. Hadi kalk devam et yola dersin. Cesaret verir bana gözlerin. Nasıl hissetmem bakışlarını? Ben senin kızınım... İnan bana, Karamsarlaşsam da bazen, İçimdeki ateş sönmeyecek asla... Asla yenik düşmeyeceğim, İhanete ve yobazlığa... Önümü kesmek isteyenlere rağmen, Bitmeyecek bu yolculuk... Ben senin kızınım çünkü, Diğer milyonlarca kızın ve oğlun gibi... Bugün 19 Mayıs, Bugün  o uzun yola başladığımız, Bağımsızlığa ilk adımı attığımız gün. Bugün senin, Bugün benim, Bugün hepimizin doğum günü. Doğum günün kutlu olsun ATAM, Doğum günün kutlu olsun Türk Milleti.... BURADAKİ YOLCULUÄžUNU EN ONURLU BİR ŞEKİLDE SÜRDÜREN,  HEPİMİZE ÖRNEK VE DESTEK OLAN, ÇAĞDAŞ TÜRK KADININI EN İYİ ŞEKİLDE TEMSİL EDEN ATATÜRK KIZLARINDAN BİRİNİ, BAMBAŞKA BİR YOLCULUĞA UĞURLADIK BUGÜN... HUZUR İÇİNDE  YAT TÜRKAN HOCAM...   MEKANIN CENNET OLSUN... TÜM TÜRKİYE'NİN BAŞI SAĞOLSUN...Sayfa 1 / 6

 • «
 •  Başlangıç 
 •  Önceki 
 •  1 
 •  2 
 •  3 
 •  4 
 •  5 
 •  6 
 •  Sonraki 
 •  Son 
 • »